Зайвий об’єм: гіпертрофія жирової тканини чи затримка рідини? Можливості консервативної косметології у комплексній роботі з набряклістю та пастозністю

Набряк – це патологія, що пов’язана із накопиченням та затримкою рідини різними тканинами організму, патологія з якою хоч раз у житті стикався кожен. Набряк може бути однією з перших ознак загрози стану організму. Саме тому, постає доцільне питання: коли почати турбуватись та порушення у роботі якої з систем потрібно виявити?

В організмі людини можна виділити декілька головних механізмів обміну води, у ланцюгу яких можуть відбуватись поломки:

  • За рахунок фільтрації та реабсорбції між плазмою та міжклітинною рідиною – два фізіологічних процеси, які відіграють важливу роль у підтримці системного тиску та обмінних механізмах. Ключовими гравцями цих процесів є білки крові, з яких приблизно 80% складає фракція альбуміну, що синтезується печінкою та не пропускається канальцями нирок.

Патологія водно-сольового обміну виникає при зниженні синтетичної активності клітин печінки, запальних захворюваннях нирок, які супроводжуються потраплянням білкових молекул у сечу. Відповідно, зниження об’єму білкових фракцій у плазмі крові, які здатні «утримувати» рідину, призведе до її переходу до прилеглих тканин з утворенням набряків.

  • Порушення утворення та відведення лімфи – поламки на етапі повернення води із тканин у судинне русло (лімфатичні протоки у кінцевому випадку впадають у крупні венозні стовбури). Цей процес супроводжується також затримкою у інтерстиції білків, які впливають на обмін води.
  • При запальних та алергічних реакціях, під дією біологічно активних речовин (медіатори запалення) збільшується проникність стінок судин, в наслідок чого спостерігаємо вихід протеїнових молекул у тканини.
  • Венозний застій, що супроводжує патології серцевого м’яза. При цьому формування набряків спостерігається ближче до вечора, у другій половині дня на нижніх кінцівках.
  • Набряки, як наслідок прийому деяких груп препаратів: антигіпертензивні, антидепресанти, противірусні засоби, деякі гормональні препарати та нестероїдні запальні (ібупрофен, тощо).
  • Порушення роботи щитоподібної залози, а саме зниження її активності внаслідок гіпотеріозу. При цій патології набряклість найчастіше спостерігається на слизових оболонках, особливо у зоні обличчя - періорбітальна область, зона язика з відбитками зубів внаслідок набряку.

Першочерговим, що спадає на думку при порушенні водно-електролітного балансу, є набір маси тіла та зайва вага. І пов’язаний цей процес не тільки з накопиченням та затримкою рідини тканинами але й порушеннями у нервово-ендокринному апараті. Наприклад, той же гіпотеріоз сигналізує про сповільнення метаболічних процесів в організмі.

Тому, надважливим у питані роботи із зайвою вагою, застоєм рідини є визначення першопричини та безпосередній вплив на патогенез.

КУДИ НАПРАВИТИ ПАЦІЄНТА?

1. Визначити, чи немає патології з перетравлюванням та всмоктуванням білків. Про вплив білкових фракцій – писали вище. З цією метою, перевіряємо роботу ШКТ – запальні процеси слизової оболонки, у тому числі з визначенням H.Pylori, ознак атрофічного гастриту із зниженням секреторної функції клітин, pH метрії.

Зі сторони кишківника – відсутність аутоімунних патологій з порушенням абсорбції поживних речовин (целіакія)

2. Виключення екзокринної недостатності підшлункової залози або проявів холестазу (порушення відтоку жовчі, яка виступає у якості активатора панкреатичних ензимів).

ЛАБОРАТОРНІ ПОКАЗНИКИ 

1. Гормональна панель при підозрі на порушення у роботі щітоподібної залози: ТТГ, Т3 та Т4 вільні, АТТПО (антитіла), пролактин

2. Печінкова панель: АЛТ, АСТ, альбумін, загальний білок, прямий та непрямий білірубін

3. Кортизол

4. Мінерали: марганець, магній, цинк, селен.

ХАРЧУВАННЯ ПРИ НАБРЯКЛОСТІ:

!N.B. Пам’ятаємо про індивідуальний підхід з урахуванням анамнезу.

1. Трьох разове харчування з виключенням перекусів та зменшенням кількості вуглеводів у раціоні, що зменшує ризик виникнення порушення вуглеводного обміну

2. Враховуючи, що більшість патологічних процесів супроводжується окислювальним стресом, у тому числі старіння, у раціон варто включати антиоксиданти. Ці «помічники» можуть потрапляти в організм як із продуктами харчування, так і у вигляді комплексних добавок.

Продукти, збагачені антиоксидантом – вітаміном С: шипшина, обліпиха, цитрусові, смородина, броколі, ківі, тощо.

Джерело селену: нут, яйця, квасоля, сім’яна соняшнику, рис, чечевиця, морепродукти.

3. Зберігати достатній об’єм вживаної рідини. Не дивлячись на набряклість, вживання води сприяє прискоренню та покращенню метаболічних процесів.

4. Виключення шкідливих продуктів харчування із раціону.

5. Виключення шкідливих звичок з образу життя.

Звісно, без внутрішнього прийому допоміжних активних речовин неможливо отримати максимальний результат – дренажу, детоксу та зменшення ваги. Джерелом антиоксидантів, дренажних компонентів є напій від французького виробника Academie - Draining Drink. 

У складі напою – натуральні компоненти, рослинні екстракти: фенхелю, кульбаби, кропиви пекучої і розмарину; фруктоза; концентрований сік чорниці; концентрований сік малини.

Курс прийому – 10 днів, двічі на день.

ЧИМ ДОПОМОЖЕ ЛІКАР-КОСМЕТОЛОГ?

Апаратні методики чи ліполіз – базові процедури, які пропонуємо у кабінеті косметолога, але при наявності різних відхилень та патологій вони можуть бути малоефективними.

Найкращим вибором стане робота з дренажем, активацією власного процесу ліполізу, прискоренням виведення продуктів розпаду жирів та, звісно, стимуляція синтезу власних волокон дермального каркасу.

На косметологічному ринку таких препаратів обмежена кількість і одним з найтоповіших засобів, який застосовується як підготовчий судинний етап – є препарат для СТАРТ-ліполізу або його посилення – Mesoline BodyFirm.

Головна його перевага – оптимальний склад, який містить:

  • Кофеїн 
  • Приймає участь у ліполізі, ліпогенезі, транспортуванні глюкози,
  • покращує місцевий кровообіг.


  • L-карнітин 2,5%
  • Транспортує жири до мітохондрій для вивільнення АТФ,
  • прискорює виведення жирів з клітини та транспортування їх до печінки.


  • Центела азіатська 
  • Протизапальна та дренажна дія, відновлює роботу мікроциркуляторного русла.
  •  
  • Рускус гостролистий
  • Венозний вазоконстриктор, покращує лімфовідтік, зменшує набряклість та проникність судинної стінки.

  • Екстракт Артишоку
  • Містить кремній, який приймає участь у синтезі колагену, підвищує еластичність шкіри.


 Гідроксипролін

  • Стимулює вироблення гіалуронової кислоти та колагену.


  • Метилсиланол мануронат
  • Стимулює синтез колагену, підтягує та ущільнює шкіру.


Зони корекції:

- Судинний етап: з обох боків вздовж хребта

- Зона обличчя: поверхневі жирові компартменти, включаючи область малярних мішків

- Зона тіла: у місцях з проявами целюліту та зайвих об’ємів – внутрішня поверхня рук та стегон, живіт, область над колінами, та ін.

Техніки введення: болюсне введення на глибину від 3-4 мм – у зоні обличчя, до 6-8 мм у зоні тіла.