Вугрова хвороба у кабінеті лікаря-косметолога: можливості сучасних методик

Вугрова хвороба або акне – це хронічне шкірне захворювання, що пов’язане з порушенням кератинізації та змінами у роботі сально-волосяного фолікулу. Помилково вважати, що проблема обмежена компетенцією дерматолога, тільки комплексний підхід та робота зі спеціалістами різних направлень – ендокринологія, гінекологія, терапія, дієтологія та психологія, дадуть стійкий результат та пролонговану ремісію.

Чому з’явилось акне? Для формування протоколу, потрібно розуміти етіологію виникнення вугрової хвороби, класифікувати стадію або вид акне за клінічною картиною та проаналізувати патогенез його розвитку.

Етіологічні чинники та патогенез

  • Генетично детерміноване акне;
  • Гормональні порушення зі схильністю до андрогенії, надлишок кортизолу, порушення роботи підшлункової та щитоподібної залоз;
  • Нераціональне харчування та харчова непереносимість ряду продуктів;
  • Стрес, психоемоційне перенавантаження;
  • Нераціональний догляд за шкірою та косметика;
  • Специфіка умов роботи: хімічні підприємства, контактування з різними речовинами;
  • Медикаментозне акне;
  • Обсіменіння та хронічна фокальна інфекція.

Враховуючи поліетіологічність захворювання, надважливим є вплив на причину та максимально можливе число тригерів, які викликають його розвиток.

Для лікаря-косметолога важливим є розуміння патогенезу вугрової хвороби, ключовим фактором якого є фолікулярний гіперкератоз, який веде до розширення волосяного каналу, а згодом звуження його просвіту. Канал наповнюється шкірним салом та клітинним детритом, утруднюється їх відтік на поверхню шкіри, що й призводить до закупорювання просвіту та формування комедону.

Комедони можуть бути відкритими або видозмінюватись на закриті комедони, що створює умови для розвитку патогенної мікрофлори. У запальному процесі вугрової хвороби найчастіше відмічають роль: коренебактерій (Pacnes), коків (Staphylococcus epidermidis) та ліпофільних грибів (Malassézia fúrfur). Рідше, висівають інші коки або бактерії, що попадають з рук або інструментів та пов’язані з порушенням правил асептики/антисептики. Як вторинним чинником, може виступати й підшкірний кліщ роду Demodex folliculoru.

Рис.1 – Стадії акне - елементиРис.1 – Стадії акне - елементи

Якщо для першої стадії характерним є утворення відкритих та закритих комедонів, то на другій вже з’являються папули, окрім наявних комедонів. На третій – папули та пустули, спостерігаємо запальну реакцію шкіри з еритемою, підвищеною чутливістю, пацієнти з акне відмічають свербіж шкіри. Окрім того, з’являються симптоми постакне. Четверту стадію умовно розділяють на 2 форми – складну та надскладну, де у першій є вузли, які об’єднуються у конглобати, а у другій – формуються дренуючі синуси, інверсне акне, тощо. Різниця в останніх буде у терапевтичному підході – системні ретиноїди та системна гормональна терапія у надскладній формі.

Схематично, елементи та стадії можна розглянути на зображені нижче (рис.1).

Коли працює лікар-косметолог?

Рис.2 Сліди постакне


Звісно, це перша стадія та частково друга, це робота зі шкірою, яка схильна до утворення акне – жирна, з наявними одиничними запальними елементами та розширеними порами, а також це корекція наслідків вугрової хвороби. Сліди постакне – це симптоматокомплекс, що розвивається під час та після акне – плями застійної пігментації, чутливість, жирність шкіри, рубцеві зміни, пересушена проблемна шкіра. Наглядно на фото нижче можна побачити нерівний тон, сліди від запальних елементів, одиничні міліуми та пігментні плями (рис. 2)

Який догляд за шкірою з акне?

  • Кабінетний – хімічні пілінги, мезотерапія, регенеративні процедури – плазма, ПДРН;
  • Домашній догляд – повноцінне очищення, тонізація, себорегулюючі засоби та препарати локальної корекції, зволоження та відновлення захисних бар’єрів шкіри.

Готовий портфель дієвих процедур від Академії Наукової Краси

Комбінація високоактивних препаратів та методик розробили спеціалісти компанії Академія наукової краси. У портфелі-протоколі представлені, як хімічні пілінги, ін’єкційні процедури, так і домашній догляд.

Кому підходить протокол ?

  • Пацієнтам з жирною та пористою шкірою;
  • Пацієнтам з проблемною шкірою, схильною до періодичних висипань;
  • Пацієнтам зі слідами постакне – посттравматична пігментація та плями застійної пігментації, рубці та грубий рельєф шкіри, розширенні пори, чутливість.

Пацієнти з першою та частково другою стадією вугрової хвороби, а також пацієнти з жирною, проблемною шкірою є реципієнтами таких процедур, як чистка та пілінг. Чи можна проводити чистку при цих стадіях? Так, але отримати більш виразний та комплексний результат пропонуємо з маскою-пілінгом від ENEOMEY - PURIFY MASQUE 25. До складу засобу входять активні складові: гліколева та азелаїнова кислоти, гексил резорцин та каолін.

Дія маски-пілінга:

  • Протизапальная та кератолітична – вирівнювання рельєфу шкіри обличчя після акне та на початкових стадіях розвитку;
  • Освітлююча дія – вирішення проблеми застійної пігментації та постравматичних плям;
  • Звуження пор та себорогуляція.

Може бути застосована, як окрема процедура-догляд, так і у комплексі з чисткою.

Мезотерапія Pluryal CLEAR – справжня знахідка для пацієнтів з жирною, пористою шкірою, слідами постакне. Має унікальний комбінований склад, що охоплює різні ланки розвитку запалення та себопродукції шкіри.

Компоненти мезорозчину:

  • Кератолітики, протизапальні та себорегулюючі: ретинілпальмітат, саліцилова кислота;
  • Зволожуючі та регенеруючі компоненти: гіалуронова кислота, пантенол;
  • Протизапальні: гінкго білоба, ніацинамід, марганцю глюконат;
  • Відновлюючи захисну мантію шкіри: токоферол, біотин.

Етап регенерації та відновлення пошкодженої шкіри, вирівнювання рельєфу, оновлення пулу епідермальних клітин забезпечить полінуклеотидний гель Pluryal SiLК. Це реперативна біоревіталізація, яка може стати рушійною силою для відновлення навіть застарілих слідів постакне, еластичності шкіри, її здорового та підтягнутого виду.

Концентрація полінуклеотидного гелю 15мг/ шприц (7,5мг/мл). Препарат чудово поєднується з іншими методиками та препаратами, доповнює та потенціює дію мезорозчину, регенерує та відновлює функції пошкоджених клітин шкіри.

Вінець дерматокосметичного лікування –домашній догляд

Активний домашній догляд, який буде відповідати потребам шкіри з акне та повинен використовуватись за показаннями та призначенням. Лінія домашніх засобів ENEOMEY має у своєму арсеналі активні засоби, які призначає тільки лікар-косметолог.

Саме лікар-косметолог надає всі важливі рекомендації, стосовно як правильного доглядати шкіру з акне, які засоби використовують при акне та жирній шкірі, як поєднувати з медикаментозною терапію та інше.

  • очищення з 15% гліколевою кислотою – Purify Cleanser, особливо в період загострень
  • PURIFY Gel – себорегулюючий та протизапальний догляд, що відновлює рельєф та текстуру шкіри, звужує розширенні пори та зменшує гіперпродукцію шкірного сала, має протизапальную та відновлюючу дію
  • REPAIR CREAM – відновлюючий крем з регенеруючою дією в період проведення активних процедур з метою прискорення відновлення цілісності шкірних бар’єрів
  • PURIFY MASQUE 10 - очищувальна маска з гліколевою кислотою 10 %
  • Фотозахист шкіри з SPF50 - SUNLIGHT SCREEN 50+

Повноцінний протокол, що вміщує в себе професійні процедури та домашній догляд – це інструмент для досягнення стійких та видимих терапевтичних результатів, це можливість для пацієнтів позбутись вугрової хвороби, отримати довгоочікуваний результат.