Трихологічний гайд з алопеції: від етіології до комбінованих протоколів терапії

Втрата волосся, облисіння та порідіння – ключові запити пацієнтів на прийомі лікаря-трихолога або дерматолога. І це не дивно, AGA (андрогенетична алопеція), один з самих розповсюджених видів алопецій, призводить до розвитку депресивних станів та психологічних проблем, особливо, у жінок.

ЕТІОЛОГІЯ ВТРАТИ ВОЛОССЯ

Алопеція – патологічний стан, що пов’язаний з частковою або повною втратою волосся, причиною якого є пошкодження волосяних цибулин. Місця ураження не обмежуються шкірою голови, а можуть включати ділянки обличчя та тіла, що вкриті фолікулами волосся.

Причини випадіння волосся можна умовно поділити на внутрішні та зовнішні.

Найбільшу увагу варто приділити внутрішнім чинникам, від корекції яких залежить відновлення росту волосся та пролонгація фази анагену:

  • Гормональні етіологічні чинники (СПЯК та андрогенія у чоловіків, надлишок кортизолу, ендокринні порушення щитоподібної та підшлункової залоз – тиреоідит, гіпер- та гіпотеріоз, цукровий діабет з метаболічними порушеннями);
  • Деякі стани, що пов’язані з коливаннями гормонального фону – вагітність та лактація, предменопауза та клімакс;
  • Хронічні соматичні захворювання шлунково-кишкового тракту, гепатобіліарної системи;
  • Стресс – гострий та хронічний, його можна віднести як до зовнішніх так і до внутрішніх факторів;
  • Інфекційні захворювання;
  • Аутоімунні захворювання;
  • Імуносупресивні стани;
  • Онкологічні захворювання;
  • Генетична схильність;
  • Прийом хіміотерапевтичних та деяких інших груп препаратів;
  • Захворювання шкіри голови: псоріаз, себорея, фавус, фолікуліт, лишай, тощо.

Зовнішні фактори: вплив зовнішнього експозому (UV, забруднене повітря, низька якість води), часті експерименти з укладками та стайлінгом, пошкоджуючі процедури – хімічна завивка, фарбування, кератинування, тощо.

КЛАСИФІКАЦІЯ АЛОПЕЦІЙ ТА ЕПІДЕМІОЛОГІЯ

Багатоцентрове, ретроспективне дослідження частоти видів алопецій, що було проведено ще у 2019 році у країнах Європи, Америки, Африці, Австралії, показало наступні результати розподілення:

Нерубцеві алопеції – склали 73%, рубцеві форми – 27%. Класифікація частоти виникнення різних видів виглядала так:

Нерубцеві:

  • АГА (андрогенетична) – 37,7%
  • Гніздова – 18,2%
  • Телогеновий ефлювій (дифузна алопеція) – 11,3%

Рубцеві:

  • Фронтальна фіброзна алопеція – 10,8%
  • Плоский лишай – 7,6%
  • Фолікуліт - 2,8%

Всі інші види алопецій склали до 2%.

Окремо варто виділити різні аномалії стрижня волосся, які можуть бути як вродженими так і набутими та призводять до втрати волосся, погіршення його загального виду та стану.

Вроджені: монілетрикс – аплазія волосся, за рахунок кератозу фолікулів волосся або не росте або має веретеноподібну форму; плоске волосся, що у поперечному розрізі має вигляд заокругленої чотирикутної пластинки; бамбукове волосся; алотрихія – симетричні вогнища стоншеного, сивого та скрученого волосся, трихокинез – перекручене волосся, штикоподібне волосся. На рис.1 представлені різні види вроджених аномалій.

Рис.1 вроджені аномалії стрижня

Набуті зміни стрижня також нерідко зустрічаються у кабінеті трихологів і є наслідком неправильного догляду, пошкоджень, що призводить до випадіння волосся. Трихоклазія та трихоптилоз – посічені кінчики та стрижні, вузловата ламкість (вузловата трихоклазія), трихонодоз.


ДІАГНОСТИКА ТА КЛІНІЧНІ ПРОЯВИ

Огляд пацієнта – не є достатньо інформативним діагностичним критерієм. З метою всебічного діагностування, для формування дієвих протоколів корекції у трихології застосовують широкий спектр методів дослідження.

  • Збір анамнезу та візуальна оцінка стану шкіри голови, локалізації ділянок з порідінням та втратою волосся;
  • Тест на натяжіння та висмикування волосся;
  • Трихоскопія;
  • Фототрихограма;
  • Біопсія шкіри голови;
  • За необхідності, після візуального огляду: дерматоскопія, люмінісцентна діагностика, тощо.

У діагностування необхідно також включити дослідження загального стану організму з метою визначення основного етіологічного чинника алопеції. Після збору анамнезу, додатково призначають: загальний аналіз крові та біохімічні дослідження (гормони, залізо, вітамін D, тощо), інші методи інструментального дослідження в залежності від передбачуваної патології.

Серед клінічних проявів необхідно окремо виділити: міста локалізації порідіння та випадіння волосся, товщину , еластичність та ламкість стрижнів. Наприклад: для дифузної алопеції характерна рівномірна втрата волосся по всій площі шкіри голови, при андрогенетичній алопеції, у чоловіків найбільш «уразливі» ділянки на скронях та маківці голови з візуалізацією велусного волосся. Для алопецій за жіночим типом характерне порідіння у лобній та тім’яній ділянці. Зазначимо також, при АГА, характерним є більша втрата волосся у маківці ніж у потиличній ділянці.

КОРЕКЦІЯ АЛОПЕЦІЙ У КАБІНЕТІ ТРИХОЛОГА

Окрім етіопатогенетичного лікування існує широкий спектр процедур, які застосовують у своїй практиці трихологи та лікарі-косметологи. Зупинити випадіння волосся та відновити його ріст можна прицільним впливом на структури волосяного фолікулу. Якщо раніше терапія обмежувалась призначенням препаратів Фінастериду та стимулятора – Міноксидилу, то на сьогоднішній день існує багато методів із застосуванням полікомонентних засобів – топічних, ін’єкційних, а також методів апаратної корекції.

Пропонуємо розглянути комбінований протокол терапії випадіння та порідіння волосся від експертів компанії ANK Aesthetic Group, який може бути застосований для будь-якого виду алопеції та її інтенсивності– Alopecia під контролем.

У комплексному протоколі передбачено виконання 2 етапів терапії з використанням 3-х препаратів. Перший етап – підготовчий або паравертебральний, у трихологічній практиці його також відносять до судинного етапу. Мезотерапія вздовж хребта препаратом Mesoline BODYFIRM – це активний вплив на роботу всього організму:

  • Активація та прискорення метаболізму;
  • Відновлення лімфодренажу та корекція застійних явищ;
  • Потенціювання дії послідуючих процедур.

Техніка роботи з препаратом – серединний напаж на глибину 3-4 мм. Для початкового етапу достатньо 1-2 процедур з інтервалом між ними 7-10 днів. На Рис.2 показана зона проведення судинного етапу.

Рис.2 техніка проведення судинного етапу терапії

Активність препарату обумовлена його складом:

- судинні компоненти (кофеїн, рускус гостролистий)

- метаболічні (l-карнитин)

- дренажні та протизапальні (центелла азіатська)

- стимулятори відновлення волоконного каркасу дерми (метилсиланол мануронат, артишок та гідроксипролін)

Етап 2 або безпосередньо мезотерапевтична корекція проявів алопеції. Найбільш дієвим та цікавим поєднанням є одночасний вплив на оксидативний стрес, прояви періфолікулярного запалення, накопичені «поломки» під дією різних екзо- та ендогенних чинників, а також безпосередня дія на волосяний фолікул. Саме ця синергія забезпечує антиоксидантну, протизапальну дію, створює умови для росту нового волосся та впливає на механізм андрогенетичної алопеції.

Mesoline HAIR – комбінований розчин активних компонентів (трипептид міді-1, ГК, бустер стовбурових клітин рослинного походження, вітаміни, амінокислоти та кофеїн). Його дія полягає у:

  • Гальмуванні активності 5альфа-редуктази, що є основним патогенетичним чинником переходу ДГТ у тестостерон;
  • Відновленні мікроциркуляції шкіри голови та живленні цибулин волосся;
  • Пролонгації фази анагену;
  • Активації bulge-зони синтезу нових клітин стрижня волосся;
  • Відновленні структури, еластичності та пружності стрижнів волосся.

Техніка роботи з препаратом: мікровколи у шар дерми, глибина 2-2,5 мм. В одну процедуру вводимо антиоксидантний етап – Mesoline ANTIOX з метою нівелювання впливу АФК та запальних цитокінів, захисту волосся від негативних навколишніх факторів. До складу препарату включені 4 антиоксиданти (глутатіон + манітол + ALA + NAC), 4 амінокислоти для активного росту волосся та надважливий елемент, що входить до складу кутикули, зміцнює стрижень та захищає його – мінерал цинк.

Техніка ін’єктування – мікроголчасте нашарування дермапеном або мезоролом. Глибина 1-1,5 мм, поверх введення Mesoline HAIR.

Курс активної терапії складає 5-8 процедур з інтервалом тиждень або 10 днів. Після чого можна проводити підтримуючий курс через 3-6 місяців, в залежності від виразності алопеції.